THE EMMERDALES APPRECIATION SOCIETY

CARDIFF

Unfortunately we are not running a bus to Cardiff grand prix or the pairs at somerset this year

 

 

2019 FIM SPEEDWAY GRAND PRIX CALENDAR

18/05  Warsaw  -   Poland                              1 Leon Madsen 2 Freddie Lindgren 3 Patryk Dudek  4 Niels Kristian Iversen

01/06  Krsko    -    Slovinia                             1 Bartosz Zmarzlik 2 Martin Vaculik 3 Leon Madsen 4 Patryk Dudek

15/06  Prague  -    Czech rep.                         1 Janusz Kolodziej 2 Leon Madsen  3 Patryc Dudek 4 Jason Doyle

06/07  Hallstavik -  Sweden                            1 Emil Sayfutdinov 2 Martin Vaculik  3 Maciej Janowski 4 Max Fricke

03/08  Wroclaw -   Poland                              1 Bartosz Zmarzlik 2 Martin Vaculik 3 Leon Madsen 4 Janusz Kolodziej

17/08  Malilla  -     Sweden                            1 Freddie Lindgren 2 Leon Madsen 3 Maciej Janowski 4 Artem Laguta

31/08  Teterow  -  Germany                           1 Maciej Janowski  2 Bartosz Zmarzlik 3 Matej Zagar 4 Nials Kristian Iversen

07/09  Vojens   -   Denmark                           1 Bartosz Zmarzlik 2 Matej Zagar 3 Freddie Lindgren 4 Emil Sayfutinov

21/09  Cardiff   -   G.B.                                  1 Leon Madsen 2 Emil Sayfutdinov 3 Bartoz Zmarzlik  4 Jason Doyle

05/10  Torun    -   Poland                              1 Leon Madsen 2 Emil Sayfutdinov 3 Nials Kristian Iversen 4 Bartosz Zmarzlik

 

 

 

1. Bartosz Zmarzlik- 2019 World Champion.

2. Leon Madsen 3. Emil Sayfutdinov 4. Freddie  Lindgren 

RIDERS

  1. Tai Woffinden                 (dnr2)                           60
  2. Bartosz Zmarzlik                                                 132                           1st
  3. Fredrik Lindgren                                                 105                             4th
  4. Maciej Janowski              (dnr1)                          87
  5. Greg Hancock                 (dnr10)
  6. Artem Laguta                                                     76
  7. Jason Doyle                                                       84
  8. Emil Safutdinov                                                  126                            3rd 
  9. Patryk Dudek                                                     79                         
  10. Matej Zagar                                                       78
  11. Marten Vaculik                                                   95                            
  12. Janusz Kolodziej                                                 57
  13. Niele Kristian Iversen                                          77 
  14. Antonio Lindback            (dnr1)                           63
  15. Leon Madsen                                                     130                              2nd 
  16. Robert Lambert             (r/r8)                             39
  17. Max Fricke                    (r/r5)                             36
  18. Mikkel Michelsen            (r/r1)                              9

Substitute Riders.

Robert Lambert.   Max Fricke.   Mikkel Michelsen.   Vaclav Milik.   Bartosz Smektala.

WILDCARDS

  1. Bartosz Smektala                                                                10
  2. Matic Ivacic                                                                           2
  3. Vaclav Milik                                                                           4
  4. Oliver Berntzon                                                                     7
  5. Maksym Drabik                                                                     4
  6. Jacob Thorssell                                                                    2
  7. Martin Smolinski                                                                   1
  8. Mikkel Michelsen                                                                  6
  9. Charles Wright                                                                      5
  10. Adrian Miedzinski                                                                 6

SPEEDWAY OF NATIONS 2019

2019 1st. RUSSIA

2nd.Poland.3rd.Australia.4th.Denmark.


 Onesolar-Arena                      National Stadium              Anatoly Septanov Stadium          Anatoly Septanov Stadium

  Landshut  De.                         Manchester. G.B.                            Togliatti                                       Togliatti

    04/05/19                                11/05/19                                 20/07/19                                     21/07/19

    Race off 1.                                Race off 2.                                   Finals.                                           Finals.              s/f             f.            

      Germany        20                           G.B.            26                        Russia           22                           Russia        45     3               5

     Poland            24                       Australia         22                        Sweden         16                            Sweden      35

     Slovinia          19                        France           16                         Poland          21                             Poland       47                      1

     Italy                9                        Finland            8                        Germany        14                            Germany     30

     Sweden          25                       Denmark        22                            G.B.           11                                G.B.       16

     Ukraine          10                        U.S.A.           16                        Australia         23                           Australia      41      3

     Czech Rep.     19                        Latvia           16                        Denmark         19                           Denmark     37